Koło Łowieckie Nr 21 "Jawor" Poznań
Kontakt z Andrzejem Jesse: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. dotyczący edukacji i wiadomości na stronę internetową.
Kontakt z zarządem KŁ "Jawor": Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Logowanie dla członków KŁ "Jawor" - kliknij i wpisz hasło.
21 września 2024 roku na terenie obwodu 202 odbędzie się akcja "Sprzątanie Świata w gminie Mosina"
Osoby chętne do udziału w akcji zgłoszą się do sekretarza koła.
Zbiórka o godzinie 8:00 przy św. Hubercie.
A.Jesse
11.09.2024.
W niedzielę 25 sierpnia w Imielinku odbyły się dożynki powiatowo-gminne. Między stoiskami regionalnymi nie zabrakło stoiska myśliwych naszego koła. Dzięki uprzejmości kol. Bartka Krąkowskiego z KŁ Sokół w Kiszkowie, który udostępnił nam część powierzchni swojego namiotu wystawowego mogliśmy promowąć łowiectwo wśród najmłodszych. Stoisko cieszyło się powodzeniem wśród dzieci, które z zapałem kolorowały rysunki zwierząt i odpowiadały co wiedzą na temat poszczególnych gatunków. Każdy z uczestników nagradzany był drobnymi upominkami.
Andrzej Jesse.
26.08.2024.
Serdecznie zapraszamy do odwiedzania imprezy dożynkowej w Imielenku 25 sierpnia. Myśliwych z powiatu gnieźnieńskiego będzie można spotkać na stoisku promującym edukację przyrodniczą.
Zapraszamy całe rodziny do udziału w tym wydarzeniu!
Darzbór
Dawid Robakowski
Sekretarz KŁ 21 Jawor
18.08.2024.
Dnia 8 sierpnia wraz ze stażystą Kacprem Strykowskim dokonaliśmy reintrodukcji pióra na terenie obwodu 163 i 202. Zadaniem wsiedlenia jest wzbogacenie puli genowej osobników bytujących w naszych obwodach.
Darz bór
Dawid Robakowski
Sekretarz KŁ 21 Jawor
12.08.2024.
Podczas pięknej słonecznej pogody, pod wiatą przy kapliczce św. Huberta w obwodzie 202, w dniu 29 czerwca 2024 r. spotkali się myśliwi naszego koła na Walnym Zgromadzeniu członków Koła. Zatwierdzono sprawozdania, przyjęto budżet i udzielono absolutorium członkom zarządu koła.
A.Jesse
30.06.2024.
Krótkie sprawozdanie z VIII Okręgowego Zjazdu Delegatów PZŁ 15.06.2023
Otwarcia zjazdu dokonał Mikołaj Jakubowski łowczy okręgowy. Witając gości i przybyłych delegatów znaczył obecność wyjątkowych osób, delegatów naszego okręgu w osobach Łowczego Krajowego Eugeniusza Grzeszczaka, delegata a zarazem członka Zarządu Głównego Krzysztofa Kowalewskiego oraz delegata członka Naczelnej Rady Łowieckiej Stefana Federa. W zjeździe uczestniczyło 129 delegatów z naszego okręgu, Po przyjęciu porządku obrad dokonano wyboru Komisji Skrutacyjnej, Komisji Uchwał i Wniosków przedstawiono sprawozdania z działalności ZO PZŁ, Okręgowego Sądu Łowieckiego, Okręgowego Rzecznika Dyscyplinarnego i Zespołu Nadzoru-Kontrolnego. Szczegółowe sprawozdanie z działalności NRŁ od 11.12.2023 r przedstawił Stefan Feder w końcowej części sprawozdania poinformował , że NRŁ wystąpiła z pismem do premiera D. Tuska w sprawie nieuprawnionych działań mobingowych środowiska myśliwych przez ministra Dorożałę, NRŁ stanowczo zaprotestowała i wstrzymała akcję utylizacji dzików z odstrzału sanitarnego podjętą przez Inspekcję Weterynaryjną w okręgu wejherowskim. NRŁ dokonuje wszelkich starań aby zażegnać konflikt środowisk kynologicznych z ZG PZŁ.
W dyskusji udział wziął udział delegat Eugeniusz Grzeszczak, który zapewnił myśliwych, że stanowczo będzie walczył z wszystkimi atakami na myśliwych, walczył o samorządność stowarzyszenia, podkreślił błąd jakim było rozwiązanie Rad Okręgowych oraz brak udziału młodzieży w polowaniach co grozi w niedalekiej przyszłości brakiem wymiany pokoleniowej. Za swe działania i wypowiedzi już był wzywany na tzw „dywanik” do ministra Dorożały, skrytykowany ale zapewnił, ze grożenie palcem nie robi na niego najmniejszego wrażenia a przy najmniejszej dyskusji merytorycznej minister nie ma nic do powiedzenia i się wykręca z dalszych rozmów szczególnie gdy nie ma w pobliżu doradców z ugrupowania anty-łowieckiego. Cieszy go doskonała współpraca z NRŁ, nowo powstałą Komisją Naukową z przewodniczącym prof. Dariuszem Gwiazdowiczem. Gratulował Poznaniowi, że stąd wyszła idea Strategii Dla Łowiectwa i tu zostały opracowane jej zalążki. Podkreślił ostatnie działania ZG dotyczące współpracy z organizacjami na rzecz ochrony środowiska oraz ministerstwem Obrony Narodowej celem kształcenia ochotników Wojsk Obrony Terytorialnej Kraju na strzelnicach myśliwskich przez myśliwych.
Prof. Dariusz Gwiazdowicz opisał sytuację jaka spotkała delegację samorządowców z Bieszczad, którzy w ministerstwie przedstawili dokumentację liczbową, filmy , zdjęcia przedstawiające ataki wilków i niedźwiedzia w ich okręgu za co spotkało ich posądzenie o wymysły, kłamstwo, spreparowanie danych.
Kol. Maciej Strawa dziękował ZO za współpracę przy świętowaniu Jubileuszu 100-lecia PZŁ. Szczególnie na targach w Poznaniu gdzie przygotowano szereg wystaw i licznych koncertów i wspaniałą oprawa Mszy Hubertowskiej celebrowanej przez Prymasa Polski w obecności 180 sztandarów kół łowieckich oraz późniejszego świętowania w filharmonii poznańskiej w której odbyła się wielka manifestacja łowiecka w obecności sztandarów i 350 delegatów kół łowieckich oraz 10 najlepszych zespołów muzycznych.
Kol Fryderyk Walicht z KŁ Drop jeden z organizatorów strajku myśliwych w Poznaniu i Warszawie oraz założyciel Związku Zawodowego „Wspólna Sprawa” zarzucił Naczelnej Radzie Łowieckiej brak współpracy z myśliwymi podczas strajku, chowanie głowy w piasek natomiast obserwując starania i działania Zarządu Głównego PZŁ zapewnił łowczego krajowego o pełnym poparciu myśliwych.
Kol, Krzysztof Wiśniewski z KŁ nr 23 Omyk złożył wniosek aby ZO PZŁ zerwał lokaty finansowe i z nich przeznaczył 10% wpływów na:
1. Kupno namiotów dla każdego KŁ aby mogły zaistnieć na festynach, dożynkach, piknikach organizowanych przez społeczność lokalną
2. Zakup materiałów promocyjnych i edukacyjnych dla każdego koła na działalność w szkołach, przedszkolach …
3. Utworzenie listy ekspertów będących upoważnionych do cyklicznego spotykania się z przedstawicielami mediów w ZO
4. Przeznaczenie dziczyzny dla społeczności lokalnej na festyny, dożynki..
5. Strony internetowe dla każdego KŁ
6. Zakup GPS-ów i sieci do odłowów i znakowania gęsi
Na całość tych zamierzeń miałoby być przeznaczone 430.000 zł (10% z lokat)
Podczas głosowania wniosek ten nie uzyskał poparcia delegatów stosunkiem głosów : 15 za. 90 przeciw i 10 wstrzymujących się.
Na zakończenie zjazd zobowiązał ZO PZŁ do podjęcia szerszej współpracy ZO Poznań z okręgiem kaliskim, konińskim, pilskim i leszczyńskim w ramach wielkopolskiego sejmiku.
Z moich osobistych obserwacji co podkreśliłem w rozmowie z łowczym okręgowym Mikołajem Jakubowskim, Dariuszem Gwiazdowiczem, Maciejem Strawą nadal część delegatów traktuje zjazd jako festyn, rozrywkę zabawiając się podczas obrad rozmową, odbieraniem telefonów, docinkami do występujących no i oczywiście pomimo obecności sztandaru organizacji bez munduru, którego chyba się wstydzą. Ale przykład idzie z góry, członek Zarządu Okręgowego też przyjechał chyba na piknik. Dziwi frekwencja delegatów co się stało z 70 delegatami, którzy nie pojawili się na zjeździe? Chyba jednak najpierw zmiany powinniśmy zacząć od siebie.
Andrzej Jesse
Delegat KŁ nr 21 „Jawor” z Poznania
W dniach od 31maja do 2 czerwca u podnóża zamku Chęcińskiego na ziemi świętokrzyskiej odbył się jubileuszowy XV Krajowy Zjazd Delegatów Klubu Kolekcjonera i Kultury Łowieckiej PZŁ. Spotkanie myśliwych zarażonych pasją kolekcjonerską przejawiającą się w różnych formach falerystyki, bibliofilstwa, medalierstwa, broni, filatelistyki i wielu innych. Kolekcje te są prawdziwą skarbnicą wiedzy o łowiectwie starodawnym i współczesnym. Były to 3 dni pełne spotkań, rozmów w znakomitej atmosferze i doskonale zorganizowane dzięki życzliwej pomocy wielu osób.
04.06.2024.
To wyjątkowo niepowtarzalne wydarzenie było okazją do spotkania się i spędzenia czasu w gronie pasjonatów tradycji i kultury łowieckiej. Festiwal był znakomitym przykładem integracji myśliwych z mieszkańcami miasta i okolic. Tłumy zwiedzających z podziwem przyglądały się pokazom kynologicznym, sokolniczym, bogatym prezentacją kolekcjonerskim oraz przysłuchiwały się licznym koncertom polskiej muzyki myśliwskiej. Na Festiwalu goszczono włoskich myśliwych z Lombardii i miasta Brambate di Sopra zachwyconych naszą kulturą łowiecką, naszym modelem łowiectwa, muzyką i mundurem myśliwego. ZMM Babrzysko brał udział w konferencji naukowej podczas prelekcji szefa zespołu Krzysztofa Kadleca w temacie "Muzyka myśliwska od czasów Jana hrabiego Ostroroga do czsów współczesnych - rys historyczny"
Andrzej Jesse
27.05.2024.
Sprzątanie brzegu jeziora Lednickiego.
Zarząd Koła Łowieckiego nr 21 „Jawor” w Poznaniu Szczepana Winiarczyka zorganizował akcję sprzątania części brzegu jeziora Lednickiego, z którego wszyscy z nas korzystają. Sprzątanie odbyło się w sobotę 11 maja, a uczestniczyli w niej myśliwi wraz z rodzinami oraz zaproszeni goście.
Zebrano 30 sztuk 100 litrowych worków pełnych śmieci w postaci szklanych i plastikowych butelek, grilli jednorazowych oraz wiele innych odpadów. Co pokazuje jak tego typu działania są potrzebne.
Po zakończeniu sprzątania odbyło spotkanie integracyjne osób biorących udział na terenie restauracji Karczma nad jeziorem Lednickim. Wspólne grillowanie dało również możliwość do bliższego poznania wszystkich osób oraz rozmów. W wyniku, których podjęto decyzje o cyklicznym organizowaniu tej akcji, angażując w nią również ludność lokalną.
Z myśliwskim pozdrowieniem - Dawid Robakowski.
Napisali o naszej inicjatywie w lokalnych mediach:
14.05.2025.
Wiosenne porządki w obwodzie 202.
W sobotę 23 marca grupa myśliwych z naszego koła zebrała się aby dokonać niezbędnych prac w obwodzie 202.
Dokonano:
- uzupełnienia sadzonek drzew owocowych w sadzie u rolnika, w którym zwierzyna wyrządziła znaczne szkody zgryzając i łamiąc sadzonki
- naprawiono zdewastowane urządzenia łowieckie
- oczyszczono poletko zgryzowe i przygotowano pod zasiew wiosenny
- uzupełniono remizę śródpolną w sektorze 5 krzewinkami i drzewkami
- w sektorze 5 i sektorze 8 naprawiono stare i zamontowano szereg nowych lizawek.
O dobrej współpracy na linii rolnik-myśliwy świadczy sytuacja w której sadownik u którego wystąpiła szkoda przywitał myśliwych pozdrowieniem darzbór i po wykonanej pracy zaprosił ich na poczęstunek z grillowanymi kiełbaskami
Dawid Robakowski.
25.03.2024.
25.03.2024.
.
9.12.2023 "Biała stopa", piękna pogoda, miłe i życzliwe towarzystwo, dzielenie się opłatkiem i płynące życzenia z ust kolegów i do tego wspaniały pokot, wszystko to złożyło się na ostatnie w tym roku polowanie zbiorowe, które było jednocześnie tradycyjnym "polowaniem wigilijnym"
Święty Hubert darzył kol. Maciejowi Jędrzejczakowi który został królem polowania oraz kol. Ireneuszowi Niemcowi v-ce królowi.
Gratulujemy kolegom i życzymy Darzbór
Andrzej Jesse.
09.12.2023.
Król polowania kol. Maciej Jędrzejczyk. vice-Król Ireneusz Niemiec.
09.12.2023.
W tradycji łowieckiej dzień św. Huberta jest okazją to przeprowadzenia polowania zbiorowego o charakterze bardzo uroczystym z zachowaniem wszystkich ceremoniałów. Właśnie takie polowanie odbyło się w obwodzie 202 w dniu 04.11.2023 roku, w którym miałem przyjemność uczestniczyć.
Po powitaniu myśliwych, stażystów, naganiaczy oraz zaproszonych myśliwych przez Prezesa koła, głos następnie zabrał kol. Łowczy który przeprowadził szkolenie z zasad bezpieczeństwa oraz poinformował jaka zwierzyna jest do pozyskania na polowaniu. Po rozlosowaniu stanowisk udaliśmy się do łowiska. O wyznaczonej godzinie polowanie zostało zakończone i spotkalismy się na pokocie w tradycyjnym miejscu – przy kapliczce św. Huberta.
Królem polowania został kol. Adam Pyżyk, a vice królem Bartek Labrzycki.
Koledzy Roman Pawłowski i Sławomir Kowalski zostali uchonorowani pamiątkowymi dyplomami za duży wkład na rzecz łowiska.
Po uroczystym zakończeniu polowania udaliśmy się na poczęstunek.
Darzbór Grzegorz Marciniak
05.11.2023.
.05.11.2023.