www.wysiadka.eu

"Edukacja"

Spotkanie myśliwych z przedszkolakami w dniu 22.04.2024 roku.

Podczas spotkania edukacyjnego z przedszkolakami, uczestnicy mieli okazję zgłębić tajemnice życia sów – tych fascynujących nocnych drapieżników. Dzieci dowiedziały się jak sowy używają swojego wyjątkowego słuchu i wzroku do polowania w ciemnościach, oraz jakie role pełnią w ekosystemie lasów i pól.

Ponadto, przedszkolaki poznały różne gatunki zwierząt zamieszkujących nasze lasy, ucząc się o ich zwyczajach i znaczeniu dla lokalnej przyrody.

Plansze edukacyjne prezentowane przez koleżankę Justynę Borysewicz - stażystkę w naszym kole łowieckim, oraz kolegę Michała Gurbodę pomogły w przyswojeniu wiedzy a także wzbudziły szacunek i ciekawość wobec otaczającej nas przyrody. Spotkanie to było doskonałą okazją do rozbudzenia w dzieciach zainteresowania biologią i ochroną przyrody.

Darzbór!

Grzegorz Marciniak

22.04.2024.

Edukacja łowiecko-przyrodnicza.

Dzień 20 marca 2024 roku był intensywnym dniem edukacyjnym. Najpierw skorzystaliśmy z zaproszenia dzieci z przedszkola w Fałkowie gdzie prowadziliśmy zajęcia przyrodnicze i umożliwiliśmy dzieciom spotkanie oko w oko z sowami, następnie w godzinach południowych, skorzystaliśmy z zaproszenia młodzieży z Placówki Opiekuńczo Wychowawczej Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Gnieźnie. Spotkanie zorganizowane przez członków KŁ nr 64 "Hubert Gniezno", miało uroczystą oprawę, bo oprócz TV Regionalnej uczestniczyła w nim dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, Sekretarz Powiatu Gnieźnieńskiego, koordynatorki Placówki Opiekuńczo Wychowawczej i prezesi KŁ "Hubert Gniezno" i KŁ nr 21 "Jawor" w Poznaniu. Zajęcia prowadził zespół edukatorów Andrzej Jesse z KŁ Jawor i Grzegorz Marciniak z KŁ Kogut w Kórniku wraz z niezastąpionymi pomocnikami puchaczem Karo i płomykówką Belą.

Darzbór Andrzej Jesse.

22.03.2024.

22.03.2024.

W dniu 11 marca 2024 roku z kolegami myśliwymi Józefem Stelmachem i Andrzejem Jesse spotkaliśmy się z przedszkolakami w Przedszkolu Integracyjnym nr 3 w Mosinie. Spotkanie edukacyjne z przedszkolakami było dla nas niezwykłym doświadczeniem edukacyjnym. Opowiadaliśmy o zwierzętach żyjących w naszych lasach, wspomagając się planszami, które przedstawiają wizerunki zwierząt. Pokazaliśmy zrzuty jelenia, daniela i kozła, co wzbudziło olbrzymie zainteresowanie naszych milusińskich.

Na powitanie, pożegnanie i w trakcie spotkania kolega Andrzej prezentował sygnały myśliwskie grając na starych i nowych instrumentach myśliwskich.

Prezentacja multimedialna „Ślady zwierząt i ptaków” pokazała najmłodszym jakie ślady zostawiają zwierzęta, jak można po śladach dowiedzieć się jakie zwierzę przebywało w tym miejscu.

Spotkanie połączone było z pokazem sów. Była to doskonała okazja do zapoznania dzieci z różnymi gatunkami tych pięknych ptaków. Dzieci mogły podziwiać sowy z bliska, dotykać ich piór oraz spojrzeć im prosto w oczy.

Przedszkolaki na zakończenie spotkania wręczyły nam pamiątkowe laurki ”ZA CIEKAWĄ LEKCJĘ PRZYRODY” - dziękujemy!

Koło Łowieckie nr 20 „Dąbrowa” w Poznaniu ufundowało kolorowanki oraz Plansze Edukacyjne, które z kolegą Józiem przekazaliśmy na ręce Pani Dyrektor. Niech będą wykorzystywane w celu dalszej edukacji przyrodniczo - leśnej!

O spotkaniu w Przedszkolu - kliknij!

Zdjęcia zamieszczone na stronie Przedszkola - kliknij! 

Darzbór!

Grzegorz Marciniak

11.03.2024.

Dzisiaj odebrałem z Pracowni im. Lucyny Smok w Rogalinku całkiem innego puchacza, którego kilka dni temu tam zostawiłem. Proszę zobaczyć jaka nastapiła metamorfoza!

Przy okazji wizyty w Pracowni, do której zabrałem ze sobą Puchacza, miałem okazję zgromoadznym tam osobom przekazać ciekawostki o życiu sów.

Dziękuję Pani Wandzie za bezinteresowne wykonanie wspaniałego wizerunku puchacza, który będzie wykorzystywany w trakcie prowadzonych zajęć edukacyjnych.

Darzbór Grzegorz Marciniak

21.02.2024.

21.02.2024.

Edukacja 2024 rozpoczęta.

16.01.2024 roku rozpoczęliśmy edukację łowiecko-przyrodniczą zajęciami w szkole podstawowej w Stęszewie. Grupa 50 dzieci z III klas zapoznała się z sygnałami myśliwskimi, warstwami lasu, ciekawostkami o drzewach i zwierzętach naszych lasów oraz o życiu i zwyczajach sów na przykładzie towarzyszących nam puchacza i płomykówki.

Darzbór!

Andrzej Jesse

16.01.2024.

Informacja na stronie Szkoły Podstawowej - kliknij!

18 grudnia 2023 roku z inicjatywy prezesa naszego koła odwiedziliśmy przedszkole w Woźnikach i szkołę podstawowa w Łubowie. Zaprezentowano sygnalistykę myśliwską, grę na różnych rogach bawolich, pokazano instrumenty służące do porozumiewania się w lesie. W starszych klasach przypomniano sceny polowań z IV Księgi Pana Tadeusza "Dyplomatyka i Łowy" i koncert Wojskiego. Kol. Grzegorz Marciniak jak zwykle fascynował opowieściami o życiu i zwyczajach sów ubarwiając stosownymi wierszykami i fraszkami, a Kol. Szczepan Winiarczyk ze znawstwem opowiadał o zwierzętach naszych lasów i pól. Natomiast najcięższą pracę wykonał kol. Michał Helik, który nosił i rozstawiał sztalugi, tablice, banery i cały sprzęt pomocniczy

Darzbór Andrzej Jesse

20.12.2023.
20.12.2023.

W dniu 7 grudnia 2023 roku z kol. Andrzejem Jesse odwiedziliśmy Szkołę Podstawową nr 18 im. Zofii Nałkowskiej w Poznaniu. Spotkaliśmy się z dwoma 40 osobowymi grupami dzieci.

Tematami spotkania były - sygnalistyka myśliwska, zwierzęta naszych pól i lasów, oraz zimowe dokarmianie zwierzyny. Tradycją stało się już, że na każdym spotkaniu są obecne - „tajemnicze i nieuchwytne sowy”, o ich zwyczajach i życiu zapoznajemy naszych słuchaczy.

Na spotkanie dzieci przyniosły marchewki przeznaczone dla leśnej zwierzyny, które po spotkaniu pojechały do naszych łowisk.

Jako myśliwi członkowie Klubu Kolekcjonera i Kultury Łowieckiej bardzo często prowadzimy zajęcia o tematyce przyrodniczo-łowieckiej aby od najmłodszych lat dzieci poznawały zwierzęta i przyrodę nas otaczająca.

Na zakończenie spotkania otrzymaliśmy wspaniałą laurkę z podziekowaniami. Dziękujemy!

Darzbór Grzegorz Marciniak

07.12.2023.

Link do strony szkoły - kliknij!


07.12.2023.

W poniedziałek 27 listopada odwiedziliśmy Przedszkole „Cztery Pory Roku" w Kórniku - Bninie. W spotkaniu edukacyjnym brali udział koledzy Roman Niemier, Andrzej Jesse oraz moja osoba. Opowieści o zwierzętach, sygnalistyce i muzyce myśliwskiej oraz tajemnicze i nieuchwytne sowy były tematami dzisiejszego spotkania. Zainteresowanie przedszkolaków było bardzo duże, co można było zauważyć po skupieniu w jakim słuchali naszych opowieści. W spotkaniu brały dwie grupy przedszkolaków, każda po ok. 50 dzieci.

Nasze spotkanie było podziękowaniem za zebrane kasztany i przekazane na zimowe dokarmianie zwierzyny. Jak zapewniła nas organizatorka zbiórki kasztanów Pani Agnieszka Jachnik, w przyszłym roku możemy liczyć na kolejną „akcję kasztanobrania”.

Darzbór Grzegorz Marciniak.

27.11.2023.

27.11.2023.

Dnia 7 listopada 2023 roku myśliwi Mieczysław Krzyżostaniak, Dawid Robakowski i Jarosław Pempera, oraz piszący te słowa, gościliśmy w Przedszkolu w Stęszewie.

Celem spotkania było między innymi rozbudzenie zainteresowań przyrodniczych wśród dzieci. Kolega Dawid zapoznał uczestników spotkania z instrumentami muzycznymi ludzi lasu, koledzy Mieczysław i Jarosław opowidali przedszkolakom o ochronie przyrody. Pokazując plansze, omówili jakie zwierzęta można spotkać w naszych lasach. Kolega Jarosław w celu uatrakcyjnienia spotkania przygotował sylwetki zwierząt wycięte z drewna. Dużym zainteresowaniem cieszyły się sowy Karo i Bela, które zawsze towarzyszą naszym spotkaniom edukacyjnym.

Na zakończenie spotkania wszycy uczestnicy otrzymali znaczkami z wizerunkami sów, oraz ulotki.

Darzbór Grzegorz Marciniak

07.11.2023.

 07.11.2023.

10 października 2023 roku myśliwi z KŁ nr 21 "Jawor" i KŁ nr 73 "Kogut" przy współpracy z leśniczym Nadleśnictwa Czerniejewo, prowadzili edukację leśno-przyrodniczą z uczniami Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Fałkowie z którą współpracują od wielu lat. Kol. Leśniczy opowiadał o funkcjonowaniu lasu w ekosystemie o jego budowie, warstwach oraz  znaczeniu dla człowieka. Kol. Szczepan Winiarczyk o zwierzętach żyjących w naszych lasach i polach i ich biologii. Andrzej Jesse prezentował instrumenty i muzykę graną na rogach leśnych a Grzegorz Marciniak z wielkim znawstwem i pasją, o życiu i zwyczajach sów jednocześnie prezentując płomykówkę i puchacza bengalskiego.

Andrzej Jesse

11.10.2023.

11.10.2023.

Festyn Ekologicznyw Kórniku -  23.09.2023.

Tradycją stało się, że myśliwi, ludzie lasu uczestniczą w Festynach Ekologicznych organizowanych przez Urząd Miasta i Gminy w Kórniku. Wspólnie z kol. Andrzejem Jesse z koła „Jawor” z Poznania przygotowaliśmy wiele ciekawych banerów służących do celów edukacyjnych, oraz pokazaliśmy stare i nowe instrumenty muzyczne do grania sygnałów i muzyki myśliwskiej. Muzyka myśliwska to domena kol. Andrzeja, który jest członkiem ZMM „Babrzysko” przy ZO PZŁ w Poznaniu.

Wśród wielu wystawców widoczny był nasz namiot gdzie można było sprawdzić swoją wiedzę, dowiedzieć się czym zajmują się myśliwi, jakie zwierzęta żyją w naszych lasach, jak zachowywać się w lesie. Stoisko nasze cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem. Odwiedzali nas dorośli i dzieci. Panowie Burmistrzowie oraz „Panująca” nam Biała Dama mieli okazję spojrzeć w tajemnicze oczy Puchacza Bengalskiego o imieniu Karo, który jest stałym uczestnikiem naszych edukacyjnych spotkań.

Kolega Andrzej prezentował sygnały i muzykę myśliwską co cieszyło się dużym zainteresowaniem uczestników festynu.

Najmłodsi malowali obrazek puchacza, za wzór służyło im zdjęcie naszego pupila, mogli również popatrzeć na Karo, który cały czas nam towarzyszył. Wszyscy którzy brali udział w kolorowance otrzymali upominki z logo naszych kół.

Darzbór Grzegorz Marciniak

23.09.2023.

 

Rysunki naszych milusińskich.


.

 

23.09.2023.

"Źródełko" u św. Huberta w "Jaworze"

9 września, przy naszej kapliczce św. Huberta gościliśmy Stowarzyszenie Rodzinnej Pieczy Zastępczej „Żródełko”. Przygotowane zostało szereg atrakcji między innymi kol. Przemek zajmująco opowiadał o lesie, jego warstwach, ptakach i zwierzętach w nich żyjących oraz jak poprawnie zachowywać się w lesie. Następnie zapoznano słuchaczy z najstarszymi i współczesnymi sposobami porozumiewania się myśliwych w lesie. Na przykładzie tablic edukacyjnych kol. Mieczysław opowiadał jakie zwierzęta żyją w otaczających nas lasach i polach, czym się różnią między sobą i jakie wydają odgłosy. Każdy najmłodszy uczestnik spotkania obdarowany został kompletem kredek i buttonami z logo naszego koła. Na zakończenie spotkania na zgłodniałych czekał upieczony dzik oraz kiełbaski z ogniska.

Andrzej Jesse.

10.09.2023.


10.09.2023.